Award Winners

ATHENA Award

The ATHENA Award is presented annually to a person who embodies the highest level of professional excellence in her or his business or profession, devotes time and energy to improve the quality of life for others in the community, and actively assists women in realizing their leadership potential.

This international award is presented to a person who demonstrates excellence, creativity and success in business and furthers those goals for other professional women. We are grateful to the Heyward Allen Motor Company to continue to sponsor this award.

Previous Recipients

2015Andree Terry

2016 Rubielen Norris
2014 Joan Prittie
2013 Patricia Barron
2012 Marilyn Farmer
2011 Dr. Margaret Wagner Dahl
2010 Dr. Flora Tydings
2009 Cheryl Leggett
2008 Elaine Cook
2007 Sue Lawrence
2006 Nancy Denson
2005 Tammy Gilland
2004 Kathryn Fowler
2003 Nancy Staton
2002 Janey Cooley
2001 Katy O’Neal Arrowood
2000 Maxine Pinson Easom
1999 Vivian Fisher
1998 Christine Bates
1997 Mickey Montevideo
1996 Elizabeth Dalton
1995 Barbara Smalley
1994 Martha Henderson
1993 Helen Mills
1992 Sharon Baker Pickett
1991 Maxine Burton
1990 Carol Williams
1989 Louise McBee
1988 Mary Betts

Spirit of Athens Award

This award is presented to the Chamber member who is always committed with an unwaivering effort and uncommon generosity towards the advancement of our community.

Previous Recipients

2015 Pat Allen
2014 Kathy Hoard
2013 Christy Terrell
2012 Paul Chambers
2011 Jim Sykes
2010 Paul Cramer
2009 Red Petrovs
2008 Ed Graham
2007 Steve Jones
2006 E.H. Culpepper
2005 Clementi Holder
2004 Len Sapera
2003 Tom Hollingsworth
2002 H. Randolph Holder
2001 Ron Schwartz
2000 Louis Griffith

Chamber Champion

Previous Recipients

2016 Tiffany Burrows
2015 Dr. Shannon Wilder
2014 Deanne Rosso
2013 Tim Burgess
2012 Elaine Cook
2011 Jo Sullivan
2010 Brian Brodrick
2009 Christy Terrell
2008 Trudy Bradley, Red Petrovs, and Ryan Brinson
2006 Paul Cramer, Neil Gelzen, Becky Hartman, Karen Sabatini Vicker, and Trey Thompson
2005 Mary Padgett, Michael Ranier, Lynn Johns, and Larry Benson
2004 Grant Tribble, Annette Nelson, Len Sapera, and Tammy Gilland
2003 Phil Bettendorf, Ed Graham, Sue Lawrence, Lois Van Horn, and Merrill Lago
2002 Tom Hollingsworth, Ron Schwartz, Elizabeth Dalton, and Pat Allen

Bentley Award

Named in memory of the late Upshaw Bentley, this away is given annually to someone in our community who has done great things for others, without seeking or getting attention from others.

Previous Recipients

2016 Alan Reddish
2015 Chief Joseph Lumpkin
2014 Cardee Kilpatrick
2013 Dr. and Mrs. Michael F. Adams
2012 Tony Howard, Family of Buddy Christian
2011 Steve Jones
2010 Barbara and Richard Anderson
2009 Upshaw Bentley

Ambassador of the Year Award

Previous Recipients

2016 Bridget Burke
2015 Lorie Peterson
2014 Tiffany Burrows
2013 Mike Leggett
2012 Michael Seibert
2011 Emma Holman
2010 Lana Vivant
2009 Sharon Roberts
2008 Chad Erwin
2007 Katie Mercardante
2006 Cindy Haddon, Walton EMC
2005 Bob Long, Primerica Long and Associates
2004 Al Rogers, Al Rogers Homework and Kay Chapman Tiller, Al Insurance
2003 Annette Nelson

Past Presidents

2016 Mr. Kip Farlow
2015 Mr. Chad Collins
2014 Ms. Christy Terrell
2013 Mr. Mike Morris
2012 Mr. Brian Brodrick
2011 Mrs. Elaine Cook
2010 Mr. James (Jim) Jones
2009 Mr. Jim Sykes
2008 Mr. Sean Hogan
2007 Mr. Phil Bettendorf
2006 Mr. Ed Graham
2005 Ms. Annette Nelson
2004 Mr. Eduardo Noriega
2003 Mr. Elizabeth Dalton
2002 Mr. Jeff Wilson
2001 Mr. Paul Chambers
2000 Mr. Robin Chasman
1999 Ms. Lois Van Horm
1998 Mr. Scott Orr
1997 Ron Neislar
1996 Mr. Peter Hodgson
1995 Mr. Ted Devore
1994 Mr. Joe Chandler
1993 Mr. C. Patrick Allen
1992 Mr. Buddy H. Allen, Jr.
1991 Mr. Robin Chasman
1990 Mr. Rom Hollingsworth
1989 Mr. M. Don Paulk
1988 Mr. A. Mark Smith
1987 Mr. Jimbo Laboon
1986 Mr. E.H. Culpepper
1985 Mr. C. Thomas Griffith
1984 Ms. Mary L. Betts
1983 Mr. Robert W. Chambers
1982 Mr. Daymon Jordan
1981 Mr. Claude Williams, Jr.
1980 Mr. E Davison Burch
1979 Mr. James C. Brown
1978 Mr. James I. Akins
1977 Mr. Lauren M. Coile
1976 Mr. William A. Simpson
1975 Mr. E. Dunbar Harrison
1974 Mr. Jack Vandiver
1973 Mr. Thomas Strickland
1972 Mr. Upshaw Bentlet
1971 Mr. Charlie Evans
1970 Mr. H. Randolph Holder
1969 Mr. Cecil Johnson
1968 Mr. Troutman Wilson
1967 Mr. Marion Ivey
1966 Mr. H. Edsel Benson
1965 Mr. Jack M. Graham
1964 Mr. T. Carrell DeVore
1963 Mr. Ben W. Burton
1962 Ms. Lily S. Gunn
1961 Mr. W.C. Hartman, Jr.
1960 Mr. Julius F. Bishop
1959 Mr. John Q. West
1958 Mr. Paul C. Broun
1957 Mr. T.H. Milner, Jr.
1956 Mr. Durward Watson
1955 Mr. Julian H. Cox
1954 Mr. Howell C. Erwin, Jr.
1953 Mr. Malcolm Rowe
1952 Mr. W.A. Mathis
1951 Mr. J. Smiley Wolfe
1950 Ralph Snow
1949 Thomas Tillman
1948 Weaver Bridges
1947 B.R. Bloodworth
1946 A.P. Winston
1945 H. Paul Williams
1944 H. Paul Williams
1943 Abit Nix
1942 Walter Sams
1941 C.S. Martin
1940 Lee Price
1939 W.R. Begood
1938 W.R. Begood
1937 T.A. Gibson
1936 Tate Wright
1935 Tate Wright
1934 Robert Gunn
1933 Robert Hanna
1932 Joe Costa
1931 C.D. McDorman
1930 D.C. Collier
1929 D.C. Collier
1928 C.A. Trussell
1927 Abit Nix
1926 J.W. Barnett
1925 G.A. Booth
1924 Hugh White
1923 Hugh White
1922 Julian Goetchius
1921 A. Rhodes
1920 J.W. Jarrell
1919 M.G. Nicholson
1918 M.J. Abney
1917 J.F. Tibbits
1916 C.D. Flanagan
1915 C.D. Flanagan
1914 M.G. Michael
1913 M.G. Michael
1912 W.F. Dorsey
1911 W.F. Dorsey
1910 W.F. Dorsey
1909 W.F. Dorsey
1908 W.F. Dorsey
1907 W.F. Dorsey
1906 W.F. Dorsey
1905 M.G. Michael
1904 M.G. Michael
1903 L.F. Edwards